FIRE DETECTION

Ward equips existing cameras with intelligent systems. It detects fire indicators and notifies the customers in real time.

Compatibility

Fire detection system can be used for both open and closed areas.

Prevent the loss

Erken uyarı sayesinde büyük ölçekteki zararların önüne geçilir
With early warning, avoid dramatic losses.

Critical Sitations

The places that fire can't be detected

In Bursa, Turkey, there is a planting zone about 230000m² and there are 7500 walnut trees in the area. For possible problems, there is a housekeeper available.

One day, while driving a tractor, the housekeeper sees smoke among the trees. Area about 4m² starts to burn. As he sees that, he starts fighting the fire and prevents possible great loss.


When the landowner learns of the situation, he contacts us. After that, our team has set up a Ward fire detection service over 32 cameras.

For their request, we have configured Ward for SMS, Email and phone call notification.

Ne yazık ki Türkiyede tarım arazilerini yangına karşı sigortalamıyorlar. Önümüzdeki dönemlerde orman yangınları ülkemizin ve dünyanın en büyük kabusu olacak. Bu gençlerin (EyeCU ekibi)
ürettiği teknoloji ülkemizin tarımsal kaynaklarını ve ormanlarını büyük ölçüde gözetecek ve koruyacaktır. Her kuruşu helal olsun”

Vefik Bey Arsa Sahibi

“Tamamen şansa dumanı gördüm ben o sırada o aynaya bakmasaydım yıllarca emek verdiğim fidanlık belkide yok olacaktı ve patronumun milyonlarca liralık yatırımları çöpe gidecekti. Bu sistemi kurarak en azından yaz aylarında yangın korkusu yaşamayacağız. EyeCU ekibine böyle bir girişimi kurdukları ve çiftçinin en büyük sorunu olan yangına bir çözüm ürettikleri için çok teşekkür ediyorum.”

Hayrettin Kahya